MS-Free.NET
  NOVINKY
  ANTÉNY
  LINUX
* F.A.Q
  PRAVIDLA
  FOTKY
  ODKAZY
  WEBCAM

Často kladené otázky (FAQ):
Q: Kolik mě to bude stát?
A: Ano, ovšem, peníze až na prvním místě. :D Počítáme-li 2500 Kč za WiFi kartu (Z-COM XI-626 z i4 shopu), 3 metry televizního koaxiálního kabelu 75 Ohm po 10 Kč/m, 1 F-konektor za 10 Kč, čítá to dohromady 2540 Kč. Nepočítáme samozřejmě koupi vlastního počítače. Další potřebný materiál (drát a plech na anténu typu quad) posháníme někde zdarma.
Q: Kde ty věci seženu?
A: WiFi kartu u svého oblíbeného distributora hardware. Doporučujeme kvalitní a ověřenou kartu Z-COM XI-626 PCI například od i4. Kabel a konektory v každém obchodě s elektronikou nebo příslušenstvím k televizi nebo satelitu. Kus plechu a drát třeba v OBI.
Q: Co ještě budu potřebovat?
A: Trafopáječku, cín a kalafunu, skalpel nebo nůž na odizolování koaxu, pravítko, nůžky na plech, vrtačku a 8 mm vrták, pilník a pilku na železo (pro úpravu anténky) a trochu šikovné ruce.
Q: Jaký potřebuji počítač?
A: Stačí běžné PC s volným slotem PCI. Na výkon nejsou kladeny žádné velké požadavky. Bohatě stačí i stroj s procesorem 486.
Q: A co když mám notebook?
A: Nevadí. Existují i PCMCIA WiFi karty. Opět můžeme doporučit osvědčenou Z-COM XI-325 od i4.
Q: Záleží na operačním systému?
A: Ne, pokud je karta daným systémem podporována. Zde doporučované karty fungují pod Windows a pod Linuxem.
Q: Mohu použít jinou než zde doporučovanou kartu?
A: Ovšem. Pokud je to karta standardu 802.11b, neměl by být problém. Doporučujeme takovou, která umí regulovat výstupní výkon, má Prohlášení o shodě a je celkově dobře výrobcem podporovaná (drivery, firmware). Karty se liší v kvalitě spojení a citlivosti na signál, což se při koupi dá těžko ověřit.
Q: Je provozování WiFi sítě legální?
A: Ano, pokud nejsou překračovány limity pro vyzářený výkon. Pásmo, které je u bezdrátových sítí 802.11b v oblasti kolem 2,4 GHz, je v naší republice (ale i jinde ve světě) označováno jako bezlicenční. Není tedy třeba žádné povolení. Vyzářený výkon nesmí překročit 20 dB, což odpovídá 100 mW.
Q: Jak zjistím, zda nepřekračuji limit?
A: Těžko. Lze to ale přibližně odhadnout. Vezme se výkon nastavený na kartě, přičte se zisk antény a odečte útlum v kabelu a konektorech. Celkem to musí být pod 20 dB. Hezky je to vysvětleno ve fóru CZFree.Netu.
Q: Na jakou vzdálenost se mohu ještě připojit?
A: Záleží na okolnostech. Za prvé je potřeba mít přímou viditelnost na místo připojení (počasí nehraje roli). Dále je potřeba mít dobrou anténu. Na vzdálenost do 1 km není připojení žádný problém.
Q: Jaké jsou přenosové rychlosti?
A: Teoretické maximum WiFi sítě je 11 Mbit. V praxi se této rychlosti podobně jako u klasického ethernetu nedosahuje. Pokud není spojení kvalitní rychlost se může snížit na 5,5 nebo i dále na 2 a 1 Mbit. Běžné přenosové rychlosti například pomocí ftp bývají 500 až 600 kB/s.
Q: Kolik lidí se může připojit?
A: Udává se, že přístupový bod umí kvalitně obsloužit kolem 30 současných připojení.
Q: Co je to ten přístupový bod?
A: Přístupový bod, anglicky Access Point (AP), je speciální hardware nebo vyhrazený počítač s obvykle všesměrovou anténou umístěný zpravidla na místě s širokým rozhledem pracující ve speciálním režimu, který umožňuje prostřednictvím technologie WiFi připojení dalším počítačům.
Q: Proč používáte kabely 75 Ohm?
A: Protože jsou levné a při tom dostatečně kvalitní. Kabely s impedancí 50 Ohm by byly vhodnější, ale rozdíl není podstatný. Na přechodu 50/75 Ohm se ztrácí jen asi 0,2 dB.
Q: Mohu použít N-konektory?
A: Ano. Jsou kvalitnější, tudíž vhodnější, ale na druhou strany dražší. Dokonce lze použít i BNC konektory.
Q: Kde se dozvím další informace?
A: Na internetu! Pokud nestačí naše odkazy, jsou tu například stránky CZFree.Netu a jeho fórum.


© 2003 – 200? Victor